Jsme ženy, avšak mnohdy jsme nucené chovat se jako muži. Být tvrdé, zvládat kariérní postup, zajistit výchovu dětí a fungování rodiny. Máme slušně vydělat a přitom být za všech okolností elegantní, upravené a krásné. Tvořit teplo domova. Být dobré milenky, manželky, matky, dobré kamarádky, dcery, dobré podřízené nebo šéfky. Být zajímavé a při tom všem ještě cool a pohodově usměvavé. Očekáváme od sebe standardní výkon a zlobíme se na druhé i samy na sebe, když máme jeden den z ničeho nic jiné množství energie, méně schopností tu a více zase tam.
Nechápeme se. Proč mi nejde dnes fungovat stejně jako včera, když včera to ještě šlo? Proč jsem dnes melancholická a chci být sama, když včera jsem byla ještě společenským tvorem?
Nedovolíme si pár chvil o samotě, nedovolíme si plakat, neboť bychom mohly být trapné. Nutíme se do věcí které se nám nechtějí dělat, nebo nám zrovna nejdou a pak se trestáme za to, když výsledek není podle našich představ. Jdeme tak proti své přirozenosti.
Obměna ženy v průběhu měsíce je přitom tak přirozená, jako je obměna ročního období. Snažíme se snad proti nim bojovat? Tak proč každý měsíc bojujeme samy proti sobě? Je to jako v pohádce. Chtít po sobě čerstvé jahody v zimě. Proč si nejít raději zalyžovat, když zítra už sníh možná vůbec nebude?
Muži
Muži jsou během svého života spíše lineární. V průběhu měsíce podávají vesměs stejné výkony, stejně prožívají emoce. U žen je tomu právě naopak.
Ženy
Od příchodu naší první menstruace se stáváme cyklickými. V každé fázi tohoto cyklu oplýváme specifickými schopnostmi, které můžeme využít pro náš růst nejen v osobní, ale i profesní rovině.
Nedívejte se na svůj ženský cyklus jako na překážku, či utrpení. Naopak. Je to dar. Jakmile se s ním naučíte pracovat, zjistíte, kolik výhod vám přináší. Potvrzuji z vlastní zkušenosti. Vnímání a poznání vlastní cykličnosti mi neuvěřitelně zvýšilo sebevědomí, uklidnilo mě, zlepšilo mi náladu, naučilo mě během jednotlivých výkyvů lépe využít svých aktuálních schopností a lépe komunikovat i vycházet s lidmi v mém okolí. Tělo neoklamete, ale můžete se naučit s ním zažít to nejlepší.
Menstruační cyklus je mocný, ale nevyužívaný zdroj schopností každé z nás. Můžeme díky němu obohatit náš život a plnit si své vytoužené cíle.
Čtyři fáze cyklu
Už jen to, že menstruujeme, nás od mužů podstatně odlišuje. Ženský cyklus však nespočívá jen v pravidelném krvácení. Také v mezičase procházíme různými fázemi. Stejně jako během roku se střídají 4 roční období, střídají se v našem těle také 4 fáze cyklu. Předovulační, ovulační, předmenstruační a menstruační. Každá žena má jednostlivé fáze jinak dlouhé a intenzivní. Jako jsme každá jiná, i průběh našeho cyklu je trochu jíný. Zkuste si své nálady, pocity, schopnosti i fyzický stav zapisovat do menstruačního kalendáře. V dnešní moderní době k tomuto účelu najdete také spoustu mobilních aplikací s předvolenými funkcemi.
V každé fázi se nám mění naše fyzická síla, prožívání emocí, sexuální touha, kreativita, schopnost soustředění i logického uvažování…
Vlastní zkušenost
Pro nás ženy je nesmírně důležité, abychom si svůj ženský cyklus začaly uvědomovat, poznaly jsme ho a naučily se s ním pracovat. Dlouhé roky, jsem si myslela, že nic takového neprožívám. Žádné pravidelné změny jsem na sobě nepozorovala. Nebyla jsem k sobě citlivá a nerespektovala jsem své tělo. Pravidelně jsem se pak užírala v těch tzv. depkách. Jak můžu být dneska tak líná, když minulý týden se mi chtělo běhat každý den? Proč mi dnes nejde vypracovat ten blbý report, když se snažím pořád stejně? Proč nemůžu psát básničky, když jindy napíšu dvě za den? Proč mi nejde fotit? Proč mi zase včechno padá z rukou? Proč jsem přibrala? Proč mi teď vadí určitá forma sexu, když jindy jí mám ráda? Proč se mi nechce mezi lidi, když ještě minulý týden jsem byla tak společenská? Proč, proč, proč… Proč je furt všechno jinak a můj výkon tak slabý, když Pavel to zvládá pořád všechno stejně.
Na téma ženské cykličnosti jsem narazila náhodou na workshopu u mojí kamarádky. Zkusila jsem se pozorovat spíš jen tak ze zvědavosti. Nevěřila jsem, že něco objevím. Objevila jsem. Dnes jsem díky tomu se sebou i svým tělem mnohem spokojenější.
Respekt k cyklu a jeho výhody
Každá fáze menstruačního cyklu má své výhody i nevyhody, které bychom měly poznat a poté je respektovat. Pokud své ženství budeme popírat, projeví se to především na našich vztazích, na našem zdraví a zejména na vztahu k sobě samé. Schopnosti a síly ženy se během měsíce mění. Například v předovulační fázi jsme plné fyzické energie, myslí nám to logicky, snadno se soustředíme, jsme rázné a nejvíce podobné mužům. O to méně empatické a citlivé ale jsme. V hádkách máme sklony druhé slovně ubít a nevěnovat jim dostatek prostoru pro vyjádření. Na velkou kreativitu jsme příliš zrychlené a vyhodnocování nám připadá jako brždění naší rozjeté energie. V jiných fázích jsme silné zase v jiných oblastech. V tom je naše ženská síla. Každá fáze měsíce přináší své důležité výhody. Naučme se s nimi pracovat.
Respektujte se a obeznamte s tím své okolí
Respektujte to, jak se právě cítíte a nijak si to nezazlívejte. Vysvětlete kamarádkám, že dnes na kávu nedorazíte, protože potřebujete být prostě chvilku sama a tvořit. Řekněte partnerovi, že běhat dnes může jít sám, protože vy to dnes prostě cítíte spíš na tanec nebo jógu. Nemůžete nic kreativního vymystel? Přijměte, že v další fázi už to bude mnohem lepší a věnujte se zatím činnostem, které vám jdou snadno. Stejně tak váš partner jistě ocení, když mu snadno vysvětlíte, proč se teď chcete zrovna mazlit, když posledně jste po něm vyžadovala rychlovku v parku. Dokud nebudeme rozumět sami sobě, těžko nám porozumí někdo jiný.
Ženský time management
Jako žena můžete výhod jednotlivých fází využít k efektivnímu plánování svého pracovního i osobního života. Naučte se plánovat v horizontu měsíce nebo na svůj cyklus brát alespoň v rámci možností ohled. Využijte své cykličnosti k osobnímu i kariérnímu růstu. Být ženou je přeci tak mocná zbraň.
O tom jak na to a o tom, co která konkrétní fáze mynstuačního cyklu ženě přináší se dočtete v dálších 4 dílech seriálu článků o ženské cykličnosti.
Tento článek vznikl ve spolupráci se značkou tampónů Tampax (seženete v drogeriích Teta) . Značkou, která mně osobně i spoustě dalších žen usnadňuje průběh menstruace a dovoluje nám prožívat i dny menstruace, kdy se cítíme trochu nesvé naprosto naplno. Díky praktickému aplikátoru, který usnadňuje zavádění, se právě tato značka hodí ve všech podmínkách, včetně letních festivalů, kempování i při dalších zábavných příježitostech, kdy to poslední, na co chcete brát ohled je právě vaše menstruace. Už přece víme, že naše cykličnost není jen o těchto dnech. 🙂
V příštích dílech seriálu článků o ženské cykličnosti blíže poznáte jednotlivé fáze ženského cyklu a dozvíte se, jak své aktivity v rámci ciklu co nejlépe plánovat.
2 Komentáře
Dobrý den, super námět! BTW odkud je pouzdro na iphone? 🙂
Dobrý den Ivet, pouzdro je značky Madotta. Tady najdete odkaz: https://madotta.com/collections/marble-iphone-cases
[…] Jaké jsou čtyři fáze ženského cyklu a jak je využít ve svůj prospěch? Více se dočtete na Detox chutně zde. […]
Super otevřenej článek. 🙂
Je důležitý si tohle všechno připustit a nestydět se za to, že jsme ženy.
http://cakovamichelle.blogspot.cz
[…] prvního článku o ženské cykličnosti už víte, že se nám ženám v těle v průběhu měsíce periodicky mění hladina hormonů, […]